מחלות חניכיים

מתוך ניסוי קליני, ומידע מבוסס מחקרית, נמצא שטיפול תחזוקה תומך הינו בעל חשיבות רבת מעלה לשמירה על תוצאות טיפול השיניים בכלל וטיפולים עבור מחלות חניכיים בפרט (הנקראים בלועזית טיפולים פריודונטליים Periodontal Disease).

מחקרים קליניים שונים מצאו שבאוכלוסייה שאינה מטופלת פריודונטלית, קצב אובדן השיניים גבוה פי 6 מאוכלוסייה מטופלת, ובאוכלוסייה שמקבלת טיפול תומך "מידי פעם" קצב אבדן השיניים גבוהה פי 2 מאוכלוסייה שמטופלת באופן תדיר.

טיפול תחזוקה תומך

מהלך הטיפול במחלות ודלקות חניכיים

רוב המטופלים מופנים אל המרפאה מרופאי שיניים כלליים ומומחים בתחומים שונים. במשך תקופת הטיפול הפעיל ובמהלך תקופת התחזוקה, נשמר קשר בין הרופא המפנה לבין צוות המרפאה, ובמידת הצורך, מתבצעת בדיקה משותפת של המטופל.

במהלך הפגישה הראשונה עם המטופל המתרפא, מוצגת בפניו מהות המחלה הפריודונטלית – מחלת החניכיים – ומודגמים הביטויים הקליניים של המחלה בפיו, כגון: ניידות שיניים, תזוזות שיניים, דימום וריח לא נעים מהפה. מוסבר למטופל על מהות הגורם החיידקי למחלה וכפועל יוצא, חשיבות ביצוע טיפולי הגיינה אוראלית קפדנית בצורה שוטפת.

טיפול הכנה ראשונית מתבצע על ידי שיננית וכולל הדרכה בהגיינת הפה ומספר טיפולים לסילוק אבנית והקצעת שורשים. מטרות הטיפול הראשוני כוללות: הקניית הרגלים לשמירה על נקיות וגהות הפה ושליטה במוקדי מחלה פעילה.

בכל פגישה עם השיננית, מוערך שיתוף הפעולה של המתרפא וניתן ציון לרמת ההיגיינה האוראלית שנשמרת על ידו.

לאחר כשלושה חודשים המטופל עובר בדיקה פריודונטלית חוזרת לבחון האם יש צורך בטיפול נוסף. המרפאה דוגלת בגישה שמרנית, לא כירורגית, מתוך הכרה ביכולת לשמור על יציבות פריודונטלית לאורך שנים כל עוד מתבצעת תחזוקה שוטפת ושמירה נאותה על גהות ובריאות הפה.

מחקרים קליניים הראו שבכיסים רדודים ובינוניים אין הבדלים משמעותיים במדדים פריודונטלים לאורך זמן כתלות בסוג הטיפול שניתן, כל עוד המטופל נמצא בתוכנית תחזוקה.

במקרים של כיסים עמוקים בחניכיים, ההחלטה לבצע ניתוחי חניכיים מותנית בכך שהמטופל הפנים את חשיבות הסילוק היומי של הרובד החיידקי וממלא אחר הוראות השיננית בצורה נאותה. מטופלים שאינם מעוניינים לעבור ניתוחי חניכיים או שרמת ההיגיינה האוראלית שלהם אינה מספקת, ואלו שבעקבות ההכנה הראשונית הושגה שליטה במחלה הפעילה, נשארים בתחזוקה קבועה אחת ל-2-3 חודשים ונבדקים על ידי רופא לפי הצורך.

בשלב זה הרופא המפנה לטיפול מעודכן בממצאים הפריודונטלים והדנטלים, עם המלצות לטיפולים דנטלים ופתוח לדיאלוג בנוגע להמשך הטיפול במטופל.

 לשאלות, לבירורים ולקביעת תור –  צרו עמנו קשר:  03-5274023 או 03-5292196

לכל שאלה, פנייה או ייעוץ

התקשרו אלינו לקליניקה של ד"ר אטרי צ'אק: 03-5274023

 או השאירו פרטים ונשוב אליכם