חריקת שיניים רפואת שניים

הרגל בלתי רצוני ובלתי מודע המתרחש בקרב חלקים גדולים מהאוכלוסייה

חריקת שיניים (ברוקסיזם): אבחון ומציאת פתרון לבעיה הנסתרת

חיוך יפה מתחיל משיניים בריאות, ובריאות השיניים מתחילה בהרגלים הפרטיים שלנו: למשל, צחצוח שיניים. מצד שני, ישנם הרגלים המזיקים לשיניים, ובמקרה הזה מדובר על הרגל בלתי רצוני ובלתי מודע המתרחש בקרב חלקים מהאוכלוסייה, לרוב ללא ידיעתם – חריקת שיניים מוגברת.

יש לומר: התופעה של חריקת שיניים בילדים ובתינוקות (לרוב כחריקת שיניים בשינה בקרב ילדים) היא נפוצה ואינה אמורה להדאיג, מכיוון שהיא לרוב פוסקת מאליה בסביבות גיל בר/בת מצווה ללא שום צורך בטיפול מיוחד. אולם אם היא נמשכת או מופיעה בגילאים מאוחרים יותר, יש לפנות לרופא שיניים לקבלת פתרון לבעיה לפני שתחמיר ותגרום לרגישות גבוהה בשיניים ולנזקים לבריאותכם.

מהי חריקת שיניים ומהן השלכותיה?

חריקת שיניים היא סגירה חזקה (הידוק או נעילה) של שיני הלסת התחתונה והעליונה וחיכוך-שפשוף ביניהם. הדבר נעשה באופן לא מודע, ולמעשה לרוב מדובר בחריקת שיניים בשינה. שמה הרפואי של תופעה זו הוא "ברוקסיזם" (Bruxism).

קשה להצביע במובהק על הסיבה לחריקת שיניים, מכיוון שישנם גורמים רבים ושונים שבעקבותיהם יכולה להתפתח בעיה זו: החל ממנשך בעייתי בשיניים וכלה בתגובה לסיבות נפשיות כמו דיכאון וחרדה. היות ובדרך כלל המטופל אינו מודע לכך שהוא חורק שיניים, ועל אחת כמה וכמה אם הוא סובל מחריקת שיניים בשינה, קורה לא פעם שהבעיה אינה מאובחנת כראוי, או מתגלה רק לאחר זמן רב, לכשהנזק ניכר. לעתים, כשמדובר על חריקת שיניים בשינה, מתגלה הבעיה בגלל הרעש שלעתים היא יוצרת, אותו שומע/ת בן/בת הזוג של המטופל/ת.

חריקת שיניים אינטנסיבית עלולה לגרום לשלל בעיות:

• שחיקת שיניים הפוגעת באמייל וחושפת את הדנטין, ועקב כך גורמת לרגישות יתר לחום ולקור, ו/או למתוק

• נזק קוסמטי, בגלל ההשפעה על מראה השיניים, המתקצרות בשל השחיקה

• נזק לטיפולי שיניים, כגון שבירה והופעת סדקים בסתימות, בכתרים ובשתלים

• נסיגת חניכיים

• נשיכות בפנים הלחיים

• ההפעלה האינטנסיבית של שרירי הפנים יכולה לגרום לכאבי ראש, פנים וצוואר

• כאבים בשרירי הלעיסה ובמפרקי הלסת, כולל לעתים "קליקים" בפיהוק או בתנועות אחרות של הלסת

ככל שהתופעה נמשכת, כך השפעותיה עשויות להיות ניכרות ומזיקות יותר – לכן אם אתם חושדים שהינכם סובלים מחריקת שיניים מוגזמת, פנו במהירות לרופא שיניים לאבחון, כדי למנוע סיכון נוסף של בריאות השיניים, הפה והלסת.

חושדים שגם אתם סובלים מחריקת שיניים? התקשרו וקבעו תור לאבחון: 03-5274023 או 03-5292196

במרפאה של דוטור אטרי צ'אק, רופאת שיניים מנוסה מזה למעלה מ-25 שנה, תוכל לבדוק ולאבחן את הבעיה, להתאים לכם טיפול מתאים למניעת שחיקת השיניים המתמשכת, וכן לטפל בנזקים – אם כבר נוצרו כאלו – בשיניים ובלסת. אל תדחו את הטיפול בבעיה, קבעו תור עוד היום!

אופן הטיפול בחריקת שיניים בלילה/ביום

הפתרון הרפואי הנפוץ ביותר, המגן על בריאות השיניים, הוא התקנת סד לילה בהתאמה אישית למטופל. הסד למעשה יוצר חציצה בין השיניים בעזרת חומר רך, וכך מונע את המפגש ביניהן ואת שחיקתן, ובמקביל גם יוצר מרווח מתאים בין הלסתות להרפיית שרירי ומפרקי הלסת. סד לילה עשוי מחומר אקרילי או סיליקון, והינו בעל צורת פרסה ומורכב על השיניים התחתונות או העליונות.

ישנו מתקן דומה הקרוי N.T.I-tss, גם הוא בהתאמה אישית, שהינו סוג של סד קטן יותר, הכולל את השיניים הטוחנות בלבד. יש מטופלים שעבורם מתקן זה נוח יותר מסד לילה רגיל בשל גודלו המינימליסטי. יש לציין כי המרפאה עובדת עם מעבדת שיניים אשר לוקחת את המידות עבור הסד בהתאמה אישית.

במקביל, אם ידועה הסיבה לחריקת השיניים, ניתן לטפל בה אצל מומחה מתאים – למשל, אם מדובר בלחץ או חרדה, או אם מדובר בתופעת לוואי של תרופה.

במקרים שבהם קשה למצוא פתרון לבעיה, ניתן לנסות הזרקת בוטוקס (בטולינום טוקסין) לשריר הלעיסה כדי להרפותו – ממש כפי שעושים בטיפולי עיצוב סנטר בבוטוקס.

לקביעת פגישה אצל רופאת שיניים בתל אביב, חייגו למרפאתה של ד"ר אטרי צ'אק:

03-5274023 או 03-5292196

לכל שאלה, פנייה או ייעוץ

התקשרו אלינו לקליניקה של ד"ר אטרי צ'אק: 03-5274023

 או השאירו פרטים ונשוב אליכם